Ženeva, Beograd - Svet se ubrzano priprema za pandemiju, za koju se predviđa da bi širom planete mogla odneti do sada najveći broj žrtava.

Stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije tvrde da je tip ptičjeg gripa H5N1, koji je od 1997. zarazio više od 100 ljudi, najgori virus koji su do sada videli. Iako još nije zabeleže slučlaj prelaska bolesti sa čoveka na čoveka, postoji velika mogućnost da virus mutira. Nadležni u Srbiji tvrde da se radi na prevenciji, ali pitanje je da li je to dovoljno.

Predviđa se da bi ptičji grip mogao odneti daleko više života nego španska groznica, 1918, kada je umrlo 50 miliona ljudi. Broj žrtava ptičjeg gripa popeo se na 63, pošto je u Vijetnamu objavljeno da je još jedna osoba preminula. Više od 25 zemalja pravi zalihe vakcina i razrađuje planove za postupanje u trenutku kada pandemija zapreti.

Iako se H5N1 za sada širi uglavnom sa domaće živine na čoveka, stručnjaci strahuju od trenutka kada će taj tip virusa mutirati, u kontaktu sa običnim, i početi da se prenosi respiratornim, tj. putem disajnih organa, sa čoveka na čoveka. Predviđa se da će samo u Velikoj Britaniji nova pandemija odneti između 750.000 i dva miliona života, a pri tom je ta zemlja jedna od onih koje su najbolje pripremljene za novu opasnost.

Ni 150 miliona ubijenih ptica u Aziji nije uspelo da zaustavi širenje virusa među živinom. Posle novih slučajeva u Rusiji, H5N1 opasno se približio Evropi. Holandija je svim uzgajivačima naložila da živinu drže u zatvorenom za vreme seobe ptica, a Nemačka se sprema da učini isto. Uzgajivači se svakodnevno obaveštavaju kako da prepoznaju bolest i kako da postupaju kada je primete.

SCG nespremna?

U Srbiji, međutim, sličnih postupaka nema, kaže uzgajivač pilića Nada Divjak. "Mislim da ne bih znala da prepoznam simptome, nismo još toliko upoznati s tim", kaže ona.

Epidemiolog Radmilo Petrović kaže da nije pitanje da li će do pandemije doći, već kada i gde će ona početi. "Može se dogoditi ove sezone, iduće sezone, ali je činjenica da je sve više zaraženih divljih ptica i kokošaka. Ove jeseni biće ljudi zaraženih običnim gripom, pa postoji mogućnost mešanja virusa gripa i stvaranja nove vrste koja će napraviti kastastrofu", kaže on.

U međuvremenu, Svetska zdravstvena organizacija s vladama pojedinih zemalja ubrzano razrađuje planove za reagovanje. Ublažavanje posledica pandemije je među glavnim ciljevima većine razvijenih zemalja. Uspostavljene su procedure akcije medicinskog osoblja, štampaju se priručnici za sve službe koje će biti angažovane tokom pandemije, farmaceutske kompanije i državne laboratorije pokušavaju da naprave vakcinu, a vlade prave zalihe dostupnih lekova koji bi mogli da predstavljaju prevenciju ili bar uspore napredovanje gripa. Francuska je, na primer, naručila oko 14 miliona kapsula leka tamiflu, jedinog koji u ovom trenutku ima delimičan uspeh u lečenju ptičjeg gripa. Velika Britanija s dva miliona kapsula planira da obezbedi osoblje koje će neposredno biti uključeno u suzbijanje pandemije.

Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević kaže da Srbija ima stručnu komisiju za zarazne bolesti. "Ta komisija, u saradnji s Centrom za kontrolu zaraznih bolesti, ima formiranu grupu koja se posebno bavi opasnošću od pandemije gripa i koja sa SZO priprema ozbiljan nacionalni plan", kaže on.

Radmilo Petrović kaže, međutim, da Srbija i Crna Gora nije među zemljama koje su naručile tamiflu i upozorava da domaća laboratorija u Torlaku nema tehnologiju da razvije vakcinu protiv te bolesti i da Srbija, zbog svoje ekonomske situacije, neće biti u stanju da kupi dovoljne količine vakcina. "Nama ostaje maska s nanofilterom, a kažu da su Kinezi uz 60.000 tih maski izašli na kraj sa epdemijom SARS-a", kaže on.

Ta maska, međutim, nema uspeha ako ne sadrži uvozni nanofilter. Iako se maska proizvodi u Gornjem Milanovcu, do sada je uvezeno samo 50.000 nanofiltera, a ne zna se kada će biti uvezen novi kontigent. Deo opsežnih priprema za predstojeću pandemiju u Francuskoj podrazumeva povećanje zalihe maski sa 50 na 200 miliona.