Niš - Izbeglička porodica Šekularac, koja živi u selu Mekiš kod Niša i koja je nedavno saopštila da već tri meseca "trpi policijsku torturu i zastrašivanje na nacionalnoj osnovi", zatražiće ovih dana azil u zemlje Evropske unije. Zoran Šekularac je prethodno optužio nišku i doljevačku policiju da je "zloupotrebljena kako bi se njegova porodica po svaku cenu iselila" iz dela kuće u Mekišu, koju je on maja ove godine dobio na poklon od majke. Navodna policijska tortura započela je odmah po useljenju u poklonjeni dom zbog toga što, kako kaže Zoran, njegov rođeni brat Dragoslav, kome se "ne dopada" majčina ideja da pokloni deo imovine i drugom sinu, ima podršku načelnika niškog SUP Zorana Stojanovića, koji je u rodbinskoj vezi sa "neprijateljskim" delom porodice.

Kako da pucam u rođake svoje žene?

Zoran Šekularac je živeo najpre u Sloveniji, kod oca, koji se razveo od njegove majke. Potom je prešao u Hrvatsku, gde je upoznao Katicu. U vreme vojne akcije Oluja u Hrvatskoj definitivno je izbegao u rodni Niš, a za njim je nešto kasnije došla i porodica. Uprkos tome što u Nišu ima rodbinu, porodica Zorana Šekularca je 15-ak godina živela u kolektivnom izbegličkom centru. - U taj centar su 1991. godine došli policajci, kako bi nas prisilno mobilisali i kao dobrovoljce poslali na ratište. Ja sam odbio da idem. Rekao sam da ću braniti svoju zemlju, tadašnju Jugoslaviju, od spoljnjeg neprijatelja, ali da ne mogu da učestvujem u prljavom ratu. I na čijoj strani da ratujem? Kako da pucam u rođake moje surpuge, koji su rod i mojoj deci - pita on.

Šekularci su pre par godina, u okviru programa pomoći izbeglicama, u niškom naselju Pentelej dobili stan od 40-ak kvadrata. Ove godine, Zoranova majka je sinu poklonila i polovinu kuće u Mekišu. Nemaju imovinu iz Slovenije i Hrvatske. Žive od preprodaje na buvljaku, prodaje pečurki i drugih šumnskih plodova i uzgoja pernate živine.

- Cela porodica, dakle suprug Zoran, ja, sin Mario i kćer Sanja, zatražiće ovih dana azil u bilo koju zemlju EU. Bez obzira na to što policija negira naše optužbe, činjenica je da smo mi preživeli policijsku torturu i maltretiranje, kao i neprijateljske poruke zbog toga što sam ja Hrvatica, a cela porodica izbegla iz Hrvatske i Slovenije, u vreme izbijanja sukoba, početkom 90-ih. Posle onoga što smo preživeli, počeli smo da se bojimo i za naše živote.

Istraga?

U Opštinskom sudu u Nišu Danasu je potvrđeno da se protiv Zorana Šekularca vodi istraga zbog krivičnog dela krađe, teške krađe, kao i sprečavanja službenih lica u vršenju dužnosti. Naši sagovornici su kazali da je tačno da "nikakva optužnica još nije podignuta", a da li će je biti, i sa kakvim sadržajem, znaće se po okončanju istrage.

- Cela porodica je uznemirena. A šut sa rogatim ne može - kaže Katica Šekularac za Danas.

Porodica Šekularac, takođe, demantuje javne tvrdnje načelnika niškog SUP Stojanovića da policija 30. juna ove godine, prilikom pretresa kuće i privođenja porodice Šekularac, zbog sumnje da je Zoran počinio krivična dela krađe i teške krađe, te u kući sakrio ukradene stvari, "nije prekoračila ovlašćenja". Ona negira i Stojanovićeve tvrdnje da "Zoran Šekularac ima krivični dosije" jer je "registrovan kao izvršilac nekoliko krivičnih dela, kao i više kršenja javnog reda i mira". Prema njenim rečima, netačna je i tvrdnja načelnika SUP Stojanovića da on nema rođake u Mekišu, a da "veoma daleke rođake njegove supruge koji žive u Mekišu, nikada nije upoznao, niti je ikada bio u tom selu".

- Imamo više svedoka da je tog 30. juna ujutru u selu Mekiš bilo 15 policijskih vozila sa četrdesetak policajaca. Bili su raspoređeni oko kuće, po brdima. Selo nikada nije videlo više policije na jednom mestu. Neki svedoci su spremni da svedoče da su čuli naša zapomaganja iz marice, u koju su nas nasilno potrpali. Posle su nas 14 sati držali u SUP sa lisicama na rukama, i vređali na nacionalnoj osnovi. Služba hitne pomoći je intervenisala četiri puta u prostorijama SUP i Opštinskog suda, gde smo kasnije, u ponoć, stražarno sprovedeni, kao da smo najveći kriminalci. O intervencijama postoje lekarski nalazi, a lekari su spremni da svedoče da sam padala u nesvest, i bila u lošem zdravstvenom stanju, izazvanom celodevnim psihičkim i fizičkim maltretiranjem - tvrdi Katica.

Naša sagovornica navodi da su svedoci spremni da potvrde na sudu da nije tačna izjava načelnika niškog SUP Stojanovića da veoma daleke rođake svoje supruge iz Mekiša "nikada nije upoznao". Postoje svedoci da je Stojanovića, odmah pošto je imenovan na funkciju načelnika SUP, posetio ujak Zorana Šekularca, Božidar Milošević, koga Zoran predstavlja kao "rođaka bliskog njegovom bratu, koji preko svojih veza sa načelnikom niškog SUP pomaže da Zoranova porodica bude iseljena". Prema izjavama svedoka, na koje se Katica poziva, Milošević je tada u prostorijama SUP Stojanoviću čestitao imenovanje.

Porodica Šekularac negira i tvrdnje načelnika niške policije Stojanovića da Zoran "ima krivični dosije", dokazujući to najsvežijom potvrdom iz Opštinskog i Okružnog suda u Nišu, u kojoj se navodi da "protiv imenovanog nije podignuta optužnica, niti je osuđen pravosnažnom presudom za krivična dela za koja je propisana novčana kazna ili zatvor". Zoran je ovakvu potvrdu pribavio prošle sedmice. Našem listu je dostavio i "jedinu presudu koja protiv njega postoji", a koja je - oslobađajuća. Prema ovoj presudi, donetoj krajem maja ove godine, Zoran se oslobađa optužbi da je navodno izvršio krivično delo teške krađe, tako što je obio magacin preduzeća Borplast i odneo električnu bušilicu, dve električne motorne terstere i koturove kablova za elektroinstalaciju. "Nema neposrednih dokaza da je okrivljeni izvršio ovo krivično delo, a posrednim dokazima se to, takođe, nesumnjivo ne utvrđuje", navodi se u oslobađajućoj presudi Opštinskog suda u Nišu.

Porodica Šekularac je nedavno za naš list govorila o "slučaju policijske torture", zbog koje je protiv pripadnika niškog i doljevačkog SUP podnela više krivičnih prijava zbog protivpravnog lišenja slobode, zlostave u službi, povrede slobode kretanja i nastanjivanja, kao i vređanja na nacionalnoj osnovi. Nakon tvrdniji načelnika SUP Stojanovića, objavljenih u našem listu, ova porodica je najavila da će protiv njega podneti i krivičnu prijavu zbog klevete.

Prema tvrdnjama ove porodice, navodna policijska tortura započela je krajem maja ove godine kada su četiri policajca iz Doljevca, "ušla nogom" u njihovu kuću u Mekišu, bez naloga za pretres, odnosno sa nalogom koji je glasio na ime Zoranovog brata Dragoslava, uz tvrdnju da traže ukradeni bicikl. Posle toga je u kuću došao Zoranov ujak Božidar Milošević, koji im je "savetovao" da se odsele, jer im "tu nije mesto", uz "napomenu" da je načelnik niškog SUP Zoran Stojanović njegov pašenog.

- Ali, prava katastrofa nastaje 30. juna. Tog dana, ujutru, u našu kuću najpre dolaze dvojica policajaca iz Doljevca, koji nam kažu da "ne smemo da se udaljavamo", i da će uskoro doći policija iz Niša, jer "ima dokaze da u kući držimo sumnjivu, ukradenu robu". Opet su imali pogrešan nalog za pretres koji je glasio na ime mog brata Dragoslava. Potom je došlo još pet policijskih automobila. Oko 10,15 časova dolazi interventna jedinica sa desetak džipova i automobila koji brutalno izbacuju iz dvorišta Marija i mene, i fizički nas maltretiraju, o čemu postoji i medicinska dokumentacija. Meni ispada veštačka vilica, oni je gaze. Katica se onesvešćuje, i ispada joj slušni aparat - rekao je tada Zoran.

Policija je potom Zorana, Katicu i Marija prebacila u niški SUP, gde je, kako je kazao naš sagovornik, nastavljeno vređanje i maltretiranje. Nije im dozvolila da telefoniraju, ni da pozovu advokata. Nešto iza ponoći, "12 policajaca" ih je sprovelo kod istražnog sudije Opštinskog suda u Nišu Aleksandre Mojašević. Od sudije Mojašević saznaju da im policija stavlja na dušu navodnu krađu, ali i opiranje hapšenju.

- Ispalo je da sam ja prilikom hapšenja pokušao da se ubijem, ali me je policija sprečila, da je Mario pretio da će policajce "pobiti mafija", a da je moja supruga Katica, koja navodno ima crni pojas u karateu, "bila u borbenoj gotovosti i sa oružjem", što je smešno, jer je reč o bolesnoj ženi. Pa, ona je tog dana četiri puta gubila svest...- kazali su oni.

Porodica Šekularac je takođe navela da ih je policija tog dana vređala na nacionalnoj osnovi. Zoranu su navodno govorili: "Hvatajte ovog ustaškog zeta" i "Majku ti j...m crnogorsku, moraćeš odavde hitno da se iseliš". Katici su navodno poručivali: "Hapsite kurvu hrvatsku", "Mamicu ti ustašku j..." i "Hrvatsku ti majku j...m". U niškom SUP, kada je krenula u toalet, sa njom su pošle dve policajke i četiri policajca. Policajke su joj skinule gaće, dok su policajci navodno dobacivali: "Gle kako je dobra ova Hrvatica, možemo i spreda i otpozadi, majku joj j...m ustašku". Mariju su navodno govorili da je "mali ustaša" i psovali mu "majku hrvatsku". Sanji su, pak, psovali i "hrvatsku majku" i "crnogorskog oca".

Načelnik niškog SUP Zoran Stojanović je za naš list negirao sve navode porodice Šekularac. On je kazao da je na osnovu dopisa generalnog inspektorata MUP Srbije ispitano postupanje policije 30. juna u Mekišu, i inspektoratu već dostavljen izveštaj. Po saznanjima policije, do kojih je došla na osnovu izjava policajaca i svedoka, "nije bilo preterane upotrebe sile, niti bilo kakvih zloupotreba". - Takođe, izvesno je da nije bilo vređanja na nacionalnoj osnovi - rekao je Stojanović.

- Tog 30. juna izvršen je pretres u kući Zorana Šekularca po nalogu istražnog sudije Opštinskog suda u Nišu. Po saznanju niške policije, u njegovoj kući je bila sakrivena raznovrsna ukradena roba iz krivičnih dela krađe i teške krađe. Prilikom pretresa su pronađeni predmeti iz pet krivičnih dela, tako da smo proširili optužnicu protiv njega. Kako su članovi porodice vređali, omalovažavali i pretili policajcima, iz Niša je poslata interventna jedinica, da bi se izbegle veće posledice. A pošto su članovi porodice svojim telima sprečavali policiju da izvrši pretres, protiv njih je podneta i krivična prijava za ometanje službenog lica u vršenju službene dužnosti - rekao je tada Stojanović.

On je tada naveo da on lično nema nikakve veze sa porodičnim sukobom u familiji Šekularac. - Smešno je optuživati me za mešanje u nečije porodične razmirice. Policija je isuviše ozbiljna državna institucija da bi tako nešto mogla sebi da dozvoli - kazao je. Pritom je optužio Zorana Šekularca da "ima krivični dosije", kao i da je "sklon siledžijskom ponašanju".