Četiri bolničarke koje su osam dana okupirale kancelariju poljskog premijera Jaroslava Kačinjskog, a noćas započele štrajk glađu prekinule su danas blokadu kancelarije, jer je premijer konačno popustio i sreo se sa njima.
To što su bolničarke izašle iz zgrade i premijer može da se vrati u svoju kancelariju ne znači, međutim, kraj njihovog protesta, niti jednomesečenog štrajka lekara za više plate i dostojnije uslove rada u poljskim bolnicama.
"Ostanite sa nama. Još nije kraj", kazala je jedna od četiri bolničarke svojim koleginicama koje uz podršku lekara, rudara i učitelja već danima bivakuju na ulici u 150 šatora koje su postavile ispred zgrade biroa poljskog premijera.
Bolničarke će nastaviti pregovore sa vladom sutra a nove predloge kako da resor zdravstva izađe iz krize predstavio je danas i Opštepoljski savez lekara.
"Jedna od ideja je da se organizuje okrugli sto", kazao je potpredsednik saveza Tomaš Underman i dodao da iako su mnogi lekari zaoštrili štrajk tako što su podneli otkaz, vlada ima još tri meseca dok traje otkazni rok da rešava probleme zdravstva.
Lekari, ponovio je Underman, zahtevaju da se u budžetu nađe 263 miliona evra za povišice plata ove godine a da izdvajanja za zdravstvo dostignu naredne godine pet odsto BDP-a a 2009. dođu do nivoa šest odsto, sa sadašnjih četiri odsto.
Premijer Kačinjski je tek, kada su bolničarke u njegovoj kancelariji započele štrajk glađu, popustio i prestao da traži načine da ih nekako izbaci.
"Neko mora da popusti, premijer je pružio ruku", kazao je portparol vlade Jan Đeđičak i najavio da će se Jaroslav Kačinjski sresti i o krizi u zdravstvu razgovarati i sa predstavnicima lekara.
Premijer i njegovi činovnici pokušavali su, kako navode poljski mediji, na sve moguće načine da isteraju bolničarke - što pretnjama da će podneti krivičnu prijavu, što molbama da mu ne okupiraju kancelariju u vreme ključnog samita Evropske unije, što blokadom mobilnih telefona ili zabranom da se bolničarkama unesu paketi sa hranom, lekovima i higijenskim potrebama.
Selo od šatora u kome borave bolničarke proširilo se sa prvih nekoliko šatora na 150, a u njemu se u dežurstvu smenjuje već oko 2.000 ljudi, pored bolničarki i lekara i rudari ili učitelji, a Varšavljani im nose hranu i piće.
"To što neko nije pojeo večeru još nije štrajk glađu, o njemu možemo da govorimo tek za dva, tri dana", kazao je jutros nacionalnom radiju premijer Kačinjski koji je optužio bolničarke i lekare da njihov protest organizuje u stvari opozicija s ciljem da svrgne vladu.
Doktori su, i pored toga što trećina bolnica u Poljskoj radi zbog štrajka samo kao u vreme dežurstva, počeli masovno da daju otkaze.
"Ako se sindikati ne dogovore sa vladom situacija će biti dramatična u septembru, kada istekne tromesečni otkazni rok", kazao je dnevniku "Žečpospolita" šef regionalne Lekarske komore iz Opola Stanjislav Kovarčik i naglasio da će mnoge bolnice u tom slučaju morati da prestanu da primaju pacijente.

Izvor