Šest od deset stanovnika sveta (59%) veruje da su postepene promene najbolji način za unapređenje društva. Anketa, u kojoj je tokom proteklog leta intervjuisano preko šezdeset hiljada osoba u pedesetšest zemalja sveta, takođe pokazuje da revolucionarnu akciju podržavaju značajne manjine u Africi (24%) i azijsko-pacifičkom regionu (23%). Ipak, dva od deset ispitanika (18%) na globalnom nivou se izjašnjava za održavanje statusa quo uverenjem da društvo treba "hrabro braniti od svih subverzivnih snaga".

Samo u četiri zemlje "umerena" opcija (za postepene promene) nije na prvom mestu(Holandija, Turska, Venecuela i Filipini). Holandija je jedina zemlja u kojoj je jasno u prednosti protivnljenje bilo kakvim promenama u društvu, dok su Filipini jedina zemlja u kojoj je želja za revolucionarnom promenom na prvom mestu.

Želja ka revolucionarnim promenama je najizraženija u afričkom i azijsko-pacifičkom regionu: Filipini 39%, Pakistan 36%, Indija 35%, Kamerun 26% i Nigerija 25%.

Za nas je veoma zanimljiva činjenica da se po poželjnosti revolucije u ostalim regionima sveta izdvajaju jedino Srbija sa 21% revolucionarno nastrojenih i Venecuela sa 24%.

Zanimljiva je i demografska struktura odgovora. Postepene promene više zagovaraju ispitanici sa visokim primanjima (68%) i oni sa višim obrazovnim nivoom (65%). Mlađim ispitanicima (18%), muškarcima (16%, nasuprot ženskih 12%), nezaposlenima (21%) i siromašnima (16%, nasuprot 8% kod onih sa visokim primanjima) revolucionarna promena je prihvatljivija. Nasuprot tome, ispitanici preko 65 godina starosti (25% njih) i penzionisani (26%) nalaze da bi trebalo sprečiti bilo kakve promene.

Bitno je napomenuti, međutim, da su pitanja bila potpuno ideološki neutralna te da su ispitivala isključivo stav prema načinu promene društva, a ne i kakva bi to promena konkretno trebalo da bude. Takođe, što je vrlo bitno, ispitivani uzorak od šezdeset hiljada ispitanika predstavlja samo šestinu svetske populacije (oko 1,2 milijarde stanovnika).

Izvor