Beograd - Daleko od očiju javnosti G17 Plus priprema privatizaciju EPS-a koja će se završiti pljačkom i potpunim uništavanjem našeg energetskog sistema. Po modelu privatizacije koji je već oproban u Bugarskoj, Rumuniji i Mađarskoj, srpskoj elektroprivredi sprema se prvo rasturanje a potom i prodaja distributivne mreže kao najprofitabilnijeg dela sistema, kaže za dobro obavešten izvor iz EPS-a.

- Ovo što se dešava sa NIS-om biće obična igra u odnosu na pljačku koja se sprema u EPS-u. Naš energetski sistem čeka već viđeni scenario kroz koji su prošli Mađarska, Rumunija i Bugarska. Energetski lobi preuzima energetski sistem jedne zemlje tako što prvo utiče da se iz sistema izdvoji distribucija koju odmah potom kupuje. Kada prenos električne energije dođe u ruke tajkuna, cena struje se momentalno povećava dok ne dostigne tržišni nivo, što bi u našem slučaju značilo da poskupljuje sto odsto. Tu se igrarija ne završava. Umesto da struju kupuju od domaćih elektrana, vlasnici novih distributivnih mreža kupuju struju iz svojih postrojenja koja se nalaze u inostranstvu, dok naše elektrane ostavljaju da propadaju kako bi ih posle nekog vremena kupili za bagatelu - kaže naš izvor.

Na ovakav scenario "rasprodaje" energetskog sistema već mesecima ukazuju i sindikalci u EPS-u. Oni navode Bugarsku kao najbolji primer uništene nacionalne energetske korporacije. Nebojša Jovanović, predsednik Sindikata EDB-a, kaže za Kurir da je Bugarska od velikog izvoznika struje došla u položaj zavisnika od međunarodnih trgovaca električnom energijom.

- U Bugarskoj su odvojili proizvodnju od distribucije koju su kupili energetski tajkuni. Odmah je cena struje dostigla ekonomski nivo. Dok su energetski lobisti mlatili pare, proizvodnja - termoelektrane i rudarski kopovi, su propadali jer se struja uvozila iz inostranstva. Velike evropske zemlje imaju viška struje i jedva čekaju da je nekome prodaju. Vrlo brzo je Bugarska od izvoznika struje postala uvoznik. Čak je i nuklearka, koja je odlično radila, pod pritiskom vlasnika distribucija zatvorena - kaže Jovanović, ukazujući da će se isto desiti i sa srpskim energetskim sistemom ako se razdvoje proizvodnja od distribucije.

Po rečima rukovodstva EPS-a, razdvajanje proizvodnje od distribucije zasad nije u planu. Momčilo Cebalović, direktor Sektora za odnose s javnošću u EPS-u, kaže za Kurir da se Ministarstvo energetike zvanično protivi razdvajanju preduzeća i da je i Zakonom o energetici koji je usvojen u julu predviđeno da rudnici, elektrane i distribucija budu u jednom preduzeću.

- Izdvajanje distribucije bilo bi pogubno kako za samu distribuciju, tako i za proizvodnju. Potpuno smo svesni šta se desilo bugarskoj, mađarskoj i rumunskoj elektroprivredi. Sada u proces razdvajanja distribucije od proizvodnje ulazi i makedonski energetski sistem. S druge strane, niko u EPS-u nije protiv privatizacije. Ali, želimo da to bude prodaja određenog procenta celokupnog sistema kako bi budući suvlasnik i partner imao interesa da brine o celom sistemu - kaže Cebalović.


Kako kažu "belosvetski stručnjaci"

- U prepiskama Evropske agencije za rekonstrukciju (EAR-a) i EPS-a sasvim jasno se na više mesta spominje da je baš glavna "caka" restrukturiranja energetskog sektora odvajanje proizvodnje od distribucije, odnosno naplate utrošene struje... Zašto im se toliko žuri, da se dočepaju zagarantovanog izvora prihoda, ako ne da posle za bagatelu kupe "samrtnu" proizvodnju i to o trošku potrošača širom Srbije, a ne sopstvenim uloženim kapitalom. EAR je, inače, za restukturiranje energetskog sektora u Srbiji pripremila tri miliona dolara i hoće da ih poveri nekom stranom konsultantu, koji će "za sve pare" da predloži šta treba od sadašnjeg EPS-a uraditi.