Leskovac, Beograd - Opasni grčki tovar vraćen iz Nemačke završio u Srbiji. Za sada niko ne odgovara.

Leskovačka kvantaška pijaca je centar povrtarske trgovine u Srbiji. Odatle šleperi dolaze i odlaze noseći povrće, a paradajz za pet dinara izazvao je pravu pometnju. Kupovan je za kuću i za preprodaju, ali se ispostavilo da je pun pesticida.

Blic piše da je paradajz najverovatnije stigao iz Grčke. Povrće je, kako se nezvanično saznaje, bilo namenjeno nemačkom tržištu, ali tamo nije prošlo provere ispravnosti. Nije poznato kako je čitav kontingent dospeo do Leskovca, ali je moguće da se u povratku vlasnik setio da robu proda usput i da je ne vraća u Grčku. Iz Leskovca je ta roba stigla dalje i na kvantaške pijace drugih gradova.

Bilo je potrebno da paradajz stigne u Nemačku u vreme Svetskog prvenstva u fudbalu, a sazreo je, tvrde povrtari, na brzinu, pomoću raznih hemikalija. To su, prema navodima leskovačkih povrtara, utvrdile nemačke sanitarne vlasti i ceo tovar, 100 šlepera, vratile. Miljan Stojković iz leskovačkog sela Navalin, koji sa ocem poseduje najveće staklenike za proizvodnju ranog povrća na jugu Srbije, kaže kako se od vozača šlepera na kvantaškoj pijaci moglo čuti da je 100 šlepera paradajza krenulo iz Grčke u Nemačku, ali da je nemačka sanitarna inspekcija tokom kontrole utvrdila da je paradajz pun pesticida, da je neukusan jer je na veštački način sazreo, pa ga je vratila. "Zbog niske cene, nakupci u Leskovcu su nagrnuli sa svih strana. Manji deo prodali su na leskovačkim pijacama, a veći je otišao u Beograd i u druge gradove Srbije, gde je prodavan po pet puta većoj ceni. Nakupci su zaradili velike pare, a mi, domaći proizvođači, finansijski smo uništeni jer smo morali da spustimo cene", kaže Stojković.

Tih dana Leskovčani su se radovali jeftinom paradajzu, ali su se i žalili na loš ukus i zelenu unutrašnjost. Jedna domaćica kaže kako je imala utisak da jede nezreli kivi.

Svetlana Stankov iz Ministarstva poljoprivrede izjavila je juče da taj paradajz nikako nije smeo da bude na trpezama širom Srbije, ali da nema informacija kako se to desilo. "Nadam se da ćemo već danas znati nešto više i obavestiti javnost", kaže ona. Ni u Upravi carina juče nisu mogli da kažu kako je otrovni paradajz uopšte ušao na tržište Srbije, ali su za danas najavili više informacija. Samo nekoliko dana ranije inspektori iz Ministarstva poljoprivrede su tvrdili da na tržištu Srbije nema voća i povrća zatrovanog pesticidima.

Izvor