Podgorica - Sudski izvršilac Osnovnog suda u Baru nije uspio 7. avgusta da izvrši primopredaju crkve Svete Petke iz Sutomora Katoličkoj crkvi koju je prije 15 godina nasilno prisvojila Srpska pravoslavna crkva. U tome su ga, kako je ispalo, spriječili Amfilohijevi popovi, nekoliko pristalica SPC i turisti iz Srbije. Na putu do sutomorske plaže navratili su da peškirima brane "srpsku svetinju".
Da bi izbjegao incidente, predstavnik barskog suda odlučio je da se povuče i rješavanje tog problema prepusti Srpskoj crkvi u Crnoj Gori i Katoličkoj biskupiji.

Pravoslavni fundamentalizam

Konačni cilj "pravoslavnih fundamentalista u Crnoj Gori", koje predvodi preosvećeni Amfilohije, jeste uspostavljanje pseudo-pravoslavnog klerikalnog režima. Prethodno treba ukloniti dokaze koji svjedoče o našim autentičnim vrijednostima i korijenima koji nijesu izvedeni iz pseudo-vizantijske kulture i tradicije, zbog toga što su oni najrelevantniji svjedoci o nama i našoj istoriji - kaže Stevo Vučinić, jedan od najboljih poznavalaca istorije Crnogorske i Srpske crkve u Crnoj Gori. Prema njegovim riječima, najveća smetnja uspostavljanju mračnjačkog pseudo-pravoslavnog klerikalnog društva su Crnogorci pravoslavne, islamske i katoličke konfesije na čije se trokonfesionalno nacionalno biće ovakvim djelima upravo i nasrće.


Crkva Svete Petke je od 250 do 300 godina imala dvojni oltar, odnosno u njoj su obrede izvodili sveštenici katoličke i pravoslavne crkve. Bio je to rijedak simbol vjerskog suživota između pravoslavaca i katolika na ovim prostorima. Ali, i to je poremetio srpski mitropolit Amfilohije.

- Prije 15 godina, s početkom ratnih dejstava na dubrovačkom ratištu, pravoslavci su izbacili katolički oltar iz crkve - kaže župnik Nikola Majić. Prema njegovim riječima, nakon izbacivanja oltara pokrenut je sudski postupak pred Osnovnim sudom u Baru o načinu upotrebe crkve. Proces je trajao do prije mjesec dana. Sud je presudio da je crkva zajednička.

- Bili smo se dogovorili s advokatom SPC da se problem riješi na miran način i ključ preda - tvrdi Majić.

Ali, lokalni Crkveni odbor i sveštenik pogazili su riječ advokata SPC. Onda je u akciju stupio sudski izvršitelj kako bi sproveo ono što je naložila državna vlast. Uzalud. Amfilohijeva crkva još jednom je ignorisala ovozemaljske zakone. I to zakone nezavisne države Crne Gore.

Majić tvrdi da Biskupija ima posjedovne listove da crkva Svete Petke pripada Katoličkoj crkvi. - Imamo matične listove rođenih i vjenčanih od 1774. godine i podatke da su katolici sahranjivani oko te crkve i vjenčavani u njoj. Imamo i posjedovni list za vrijeme Austrije, stare Jugoslavije i dva iz ove nove. Vlasništvo nad crkvom je nesporno - kaže on.

U izvodu o nepokrentnostima iz 1995. godine piše da su vlasnici crkve Sv. Petka parhijalna katolička crkva Svete Marije i grčko-istočna crkva Sv. Jovana. Posjedovni list iz 2002. jasno pokazuje zajedničku svojinu katolika i pravoslavaca - vlasnici crkve S. Petke, broj parcele 1901 i 1902 - su Biskupija kotorska župa Sveta Marija i Mitropolija crnogorsko-primorska. Vatrenim braniocima srpskog pravoslavlja ni to ništa ne znači.

- Srpska pravoslavna crkva je sprječavanjem sudskih izvršilaca da postupe po rješenju kojim se Katoličkoj crkvi vraća polovina dvooltarske crkve Svete Petke u Sutomoru demonstrirala uobičajenu aroganciju - smatra Stevo Vučinić, jedan od najboljih poznavalaca istorije Crnogorske i Srpske crkve u Crnoj Gori.

- SPC je ovim negirala suverenitet državne administracije nad crnogorskom teritorijom - kaže Vučinić. Vučinić smatra da SPC takvim ponašanjem izriče smrtnu presudu na odloženo vrijeme upravo toj administraciji koja, nesvjesna takvog ishoda, nerazumno prihvata status stranke u sporu sa SPC o vlasništvu nad teritorijom nad kojom treba da ima suverenu vlast.

- Po prirodi stvari svaki sukob između crkve i države, u dva milenijuma dugoj istoriji crkve, uvijek se završio na štetu države, o čemu bi nadležne adrese trebalo da povedu računa - podsjeća Vučinić.
Vučinić kaže da je tim činom SPC demonstrirala i sopstvenu misiju u Crnoj Gori koja je prevashodno "vojno-političke naravi, jer predvodi ustanak protiv katoličke civilizacije i svih njenih plodova u zemlji".
Vučinić kaže da je rušenje katoličkih oltara u dvooltarskim crkavama i odricanje katolicima prava na služenje u njima opasan presedan čije će se razorne posljedice po crnogorsko nacionalno biće i društvo ubrzo manifestovati. - Posle njih na redu je arhibiskupija dukljansko-barska, kao katolička crkva u Crnogoraca katoličke vjere kojoj bestidno pokušavaju da otmu manastir Bogorodicu ratačku kod Bara - upozorava on. Vučinić smatra da je konačni cilj "pravoslavnih fundamentalista u Crnoj Gori", koje predvodi preosvećeni Amfilohije, uspostavljanje pseudo-pravoslavnog klerikalnog režima. - Prethodno treba ukloniti dokaze koji svjedoče o našim autentičnim vrijednostima i korijenima koji nijesu izvedeni iz pseudo-vizantijske kulture i tradicije, zbog toga što su oni najrelevantniji svjedoci o nama i našoj istoriji - rekao je Vučinić.

Prema njegovim riječima najveća smetnja uspostavljanju mračnjačkog pseudo-pravoslavnog klerikalnog društva su Crnogorci pravoslavne, islamske i katoličke konfesije na čije se trokonfesionalno nacionalno biće ovakvim djelima upravo i nasrće.

Ovo je ko zna koji primjer kako SPC nasrće na materijalne i duhovne vrijednosti u Crnoj Gori. U tome je posebno agresivna od dolaska mitropolita Amfilohija u Crnu Goru. Ovom prilikom pomenućemo samo još jedan svježi primjer. Nikšićka crkvena opština Crnogorske pravoslavne crkve optužila je poslije događaja u Spriču kod Sutomora Odbor Srpske pravoslavne crkve da koristeći jubilej proslave stogodišnjice crkve Svetog Nikole namjerava da sebi bespravno priključi još jedan crkveni objekat. Crkvena opština CPC, Savjet MZ Kočani i Odbor za održavanje groblja navode da su crkvu Svetog Nikole podigla 1906. godine bratstva iz Katunske nahije, naseljena na tom području poslije Veljeg rata 1876-1878. godine.

"Odluka za gradnju donijeta je povodom proglašenja Ustava Knjaževine Crne Gore 1905. godine,koji nedvosmisleno definiše CPC kao autokefalnu", navodi se u njihovom saopštenju.

Crkvena opština CPC, Savjet i Odbor za održavanje groblja iznenađeni su zvaničnom najavom, kako su rekli, samozvanog Odbora SPC koji se proglasio nadležnim za obilježavanje jubileja. "Istim povodom taj takozvani Odbor organizuje dobrovoljnu akciju za prikupljanje priloga za navodnu restauraciju crkve u Kočanima, bez obzira na to što ovu crkvu redovno i revnosno održavaju potomci Crnogoraca koji su je i izgradili".

Posljednjih godina SPC je prisvojila više crkvenih objekata u Crnoj Gori, zabranjujući Crnogorcima pristup svojim bogomoljama. Računa se da trenutno Srpska crkva pod okupacijom drži oko 600 hramova koji pripadaju crnogorskoj crkvi, ali su joj nasilno oduzeti dekretom regenta Aleksandra iz 1920. godine. No, nije daleko dan kada će oni biti vraćeni Crnogorskoj crkvi posredstvom crnogorskih ovozemaljskih sudova. Crnogorska crkva im je predala svu relevantnu dokumentaciju kojom nad njima dokazuje svoje vlasništvo.

Izvor