Pariz - Dok je Skupština Francuske uspela da razmotri i odbije tek prvih 200, od preko 137.000 amandmana na vladin predlog zakona o privatizaciji javnog preduzeća za gas (GDF), zaposleni su stupili u štrajk i u utorak izašli na ulice francuskih gradova. Sindikati ohrabreni glasanjem zaposlenih na referendumu u GDF protiv privatizacije (94 odsto protiv) pozvali su na demonstracije i štrajk.

U GDF, prema izjavi direkcije, 24 odsto zaposlenih odazvalo se pozivu na štrajk, što je za pet odsto više nego 20. juna kada je Vlada uputila Skupštini predlog zakona. Iz solidarnosti, u javnom preduzeću za proizvodnju i distribuciju električne energije EDF, koji je do nedavno bio u sklopu istog sistema sa GDF, 18,5 odsto zaposlenih je štrajkovalo, prema samo 9,9 odsto 20. juna. U Parizu je demonstriralo oko sedam hiljada građana.

Burna predizborna kampanja

Dok zaposleni protestuju protiv privatizacije GDF, dva najozbiljnija kandidata za predsednika države na međunarodnom planu prikupljaju predizborne poene. Najverovatniji kandidat socijalista Segolen Roajal je u utorak u Rimu razgovarala s premijerom Romanom Prodijem, dok se u sredu u Briselu srela sa zvaničnicima EU.

Kandidat vladajuće UMP stranke, drugi čovek Vlade i predsednik UMP Nikola Sarkozi, iskoristio je obeležavanje 11. septembra u SAD. U Njujorku je odlikovao vatrogasce koji su učestvovali u spasavanju nastradalih 11. septembra, da bi popodne razgovarao s Kofijem Ananom, a u utorak se sreo s Kondolizom Rajs. Naravno, socijalisti i njima bliski mediji, pre svih Liberasion, nisu propustili priliku da napadnu Sarkozija, jer koristeći se mestom drugog čoveka Vlade sprovodi predizbornu kampanju. Nema sumnje da Francuskoj predstoji burna predizborna kampanja.


Protestne povorke i okupljanja pred kancelarijama poslanika zabeleženi su u svim većim gradovima Francuske: Bordou, Lionu, Nansiju, Limožu, Poatjeu... U opštinama gde je opozicija na vlasti simbolično su "venčavani" Francuski gas GDF i elektroprivreda EDF. Sindikati i opozicija žele da iskoriste za predizbornu kampanju debatu u Skupštini koja bi, ako bi se nastavila ovim tempom, mogla da potraje više godina. Naravno, Vlada će morati ili da povuče, ili odloži za posle izbora predlog zakona, ili da u krajnjem slučaju pribegne nepopularnoj meri - prekidu diskusije i usvajanju zakona bez rasprave.

Bilo kako bilo, privatizacija GDF i njegovo spajanje s privatnom kompanijom Suez neće se dogoditi tako brzo kako bi Vlada želela. Očito će sindikati i opozicija učiniti sve da dignu javnost Francuske protiv Vlade pred predsedničke i parlamentarne izbore, kao što su proletos učinili povodom zakona o zapošljavanju mladih (CPE).
Ministar za privredu, Tjeri Breton, primećuje da tek svaki četvrti zaposlen u GDF štrajkuje, dok mu predsednik levičarskog sindikata CGT, Bernar Tibo, odgovara: "Vlada će pogrešiti ako zaključi da se Francuska slaže s predlogom zakona, jer nije milion građana izašalo na ulice"! Vreme i izbori će pokazati ko je od njih dvojice u pravu.

Izvor