Beograd - Vlada Srbije svojom politikom gura Elektroprivredu Srbije u dugove da bi je posle prodala u bescenje.
- Ukoliko Vlada i dalje bude insistirala ne nerealno niskoj ceni, možemo da očekujemo da već sledeće godine nove gazde kupe EPS po bagatelnoj ceni i odmah odrede ekonomsku cenu struje, koja je četiri puta veća od sadašnje - kaže naš sagovornik iz EPS-a.

Kurir je došao do dokumenta u kome se vidi da je Ministarstvo finansija glavni "kočničar" svih predloženih mera za nadoknadu ovogodišnjeg gubitka EPS-a od 2,7 milijardi dinara, koji je nastao zbog neekonomske cene struje. Radna grupa koju su činili predstavnici pet resornih ministarstava - energetike, finansija, privrede i rada, kao i predstavnici EPS-a, pokušala je da nađe rešenje za gubitke.

Iako je Ministarstvo rudarstva i energetike podržalo predloge da se cena struje poveća, kao i da se iz suficita budžeta i obezbeđivanjem dodatnih finansijskih sredstava pomogne EPS-u, Ministarstvo finansija je bilo protiv svih predloženih mera. Glavni razlog zbog čega Ministarstvo finansija nije podržalo mere koje bi obezbedile podmirenje gubitka u EPS-u je bio uticaj na inflatorna kretanja.

- Zbog mogućeg uticaja na inflatorna kretanja, a u cilju održavanja makroekonomske stabilnosti, ne može se podržati predložena mera - piše u dokumentu koju je napravila Radna grupa, a do koga je Kurir došao.

Kako izvor iz EPS-a objašnjava, iako je bilo protiv predloženih rešenja, Ministarstvo finansija nije dalo nikakva druga, koja bi zaustavila propadanje EPS-a.
- Kao da neko hoće da propadnemo. Na sve predloge koji bi omogućili pokrivanje dugova, Ministarstvo finansija je odgovaralo da ne dozvoljava, a nije davalo druge predloge - kaže naš sagovornik.

Momčilo Cebalović, direktor Sektora za odnose s javnošću u EPS-u, potvrdio je da se ovo javno preduzeće nalazi u gubitku zbog nerealno niske cene električne energije.
- Tačno je da EPS godinama trpi gubitke zbog nerealno niske cene električne energije koja je u zemljama u okruženju čak 2 do 4 puta veća. Time je ugroženo poslovanje EPS-a, ali i naše tehničko ozdravljenje. Cena struje je kod nas čuvar inflacije i ako se nastavi s takvom praksom, posledica može da bude i dalje obezvređivanje kompanije - kaže Cebalović.


Ministarstvo energetike: Cena struje je niska

U Ministarstvu rudarstva i energetike su rekli da su svesni da je cena struje niska i da je neophodno da ona dostigne nivo ekonomske isplativosti.
- Zbog tako niske cene EPS ulazi u dugove. S druge strane, veliki su pritisci na EPS-u da obezbedi redovno snabdevanje i pouzdan rad elektroenergetskog sistema. Pitanje je koliko će dugo EPS moći da obezbedi te uslove sa tako niskom cenom struje - kažu u ministarstvu.


EPS uputio zahtev Vladi za poskupljenje

Upravni odbor EPS-a uputio je u petak zahtev Vladi Srbije za poskupljenje struje od 10 odsto. Za krajnje potrošače cena struje, međutim, ne bi trebalo da poskupi ukoliko Vlada prihvati predlog EPS-a da se PDV na cenu struje smanji sa 18 na 8 odsto. To bi značilo da će cena struje realno poskupeti za 10 odsto, ali da potrošači zbog smanjenja PDV-a to neće osetiti po svom džepu.
Poslednje poskupljenje struje bilo je u julu ove godine. Tada je struja poskupela 9,5 odsto. To, međutim, po rečima čelnika EPS-a, nije bilo dovoljno da pokrije troškove koje je ova firma imala. Oni upozoravaju da će do kraja godine gubici EPS-a, zbog nerealno niske cene struje, iznositi 2,7 milijardi dinara,