Užice - Mašinovođe, članovi Nezavisnog strukovnog sindikata mašinovođa Užica (NSSMU), koji su u junu dobili otkaze zbog učešća u navodnom nezakonitom i desetodnevnom štrajku marta ove godine, tužili su poslovodstvo Železnica Srbije, zahtevajući da budu vraćeni na posao i obeštećenje od tog javnog preduzeća. Paralelno sa ovim postupkom mašinovođe vode i sudski spor sa poslovodstvom, kojim zahtevaju da im se ukinu suspenzije, smatrajući ih takođe nezakonitim, a koje su prethodile otkazima.

U obrazloženju poslovodstva navodi se da su otkaze dobili zbog "nanošenja materijalne štete preduzeću, ugrožavanja bezbednosti i redovnosti saobraćaja i nedolaska na posao".

Po njihovoj tužbi juče je pred većem Opštinskog suda u Užicu, kome je predsedavao sudija mr Ljubiša Pavlović, održano pripremno ročište tokom kojeg je rečeno da su dvojica mašinovođa, povukli svoje tužbe, pa je njihov punomoćnik zahtevao da se utvrdi verodostojnost njihovih izjava i potpisa.

Nakon niza upozorenja poslovodstvu o bezbednosti na barskoj pruzi i finansijskom kolapsu u ovom javnom preduzeću, zahtevajući hitne mere da se poboljša bezbednost putnika, poštuje red vožnje, ovaj sindikat zatražio je i izjednačavanje dnevnica mašinovođama sa iznosima dnevnica zaposlenih u ostalim javnim preduzećima. Kako poslovodstvo nije ispoštovalo ove zahteve, niti je postignut dogovor tokom nekoliko pregovora, oko 120 mašinovođa i njihovih pomoćnika, članova NSSMU, od 12. do 14. marta ove godine organizovali su jednočasovne štrajkove upozorenja, da bi 15. marta potpuno obustavili rad, o čemu su na vreme obavestili poslovodstvo.
Pošto su odbijali da rade dok ne budu ispunjeni traženi zahtevi, poslovodstvo ih je zamenilo mašinovođama iz Lajkovca i Beograda. Usledila su upozorenja a potom i suspenzije, da bi 23. juna samo njih osmorica dobili otkaz.

Na navode poslovodstva Železnica Srbije da je štrajk bio nezakonit, jer je užički ogranak navodno bio isključen iz Nezavisnog strukovnog sindikata mašinovođa Srbije, punomoćnik užičkih mašinovođa je trvdio ne samo da predstavnici užičkog sindikata na takav skup od 23. decembra 2003. godine nisu bili pozvani, već da takvu odluku nisu ni dobili, izražavajući sumnju u legalnost te sindikalne skupštine u Beogradu, potkrepljujući je zapisnikom objavljenim u biltenu ovog sindikata, nudeći i dokaz da su članovi ovog sindikata iz Užica, sve do maja ove godine redovno plaćali članarinu NSSMS. S druge strane, punomoćnik Železnica Srbije tvrdio je da odluka o tome postoji, te da poslovodstvu nije poznato da li je užičkom sindikatu ona uručena, a koju je, prema njegovim rečima, potpisao tadašnji predsednik NSSMS Branimir Petrović.

Mašinovođe ističu da su ostali bez posla jer su pet godina govorili istinu o stanju bezbednosti na ovom delu barske pruge. Kažu da su zbog toga ugrožene egzistencije njihovim porodicama, te da su im, za šest meseci, jedino kolege iz Užica obezbedile skromnu jednokratnu novčanu pomoć, a da oni zbog specifičnosti svoje profesije, drugde nisu mogli da nađu posao.

Željko Bosić, osamnaest godina je radio kao mašinovođa, a već šest meseci, kako kaže, njegova četvoročlana porodica živi od suprugine plate.

- Tri meseca bili smo pod suspenzijom i primali 30 odsto plate, odnosno iznos od 3.000. do 4.000 dinara. Supruga, sa platom od 15.000 dinara, radi u zdravstvu, a samo za komunalije nam je potrebno više od 4.000 dinara. Jedno dete ide u školu i sami znate koliki su to troškovi. Jednostavno teško je, Bosić, a potom dodaje da je poslovodstvo obećalo da će ih vratiti na posao, ako se izvesno vreme ne budu oglašavali u medijima, što su mašinovođe ispoštovale, ali ne i poslovodstvo.

Vidosav Radojević, bivši predsednik NSSM Užice, takođe kaže da njegova četvoročlana porodica živi od suprugine plate, a potom dodaje: - Jedini smo u Srbiji, koji su stradali, jer su javno rekli istinu. I dalje stojimo iza naših ocena o bezbednosti i finansijskom kolapsu u Železnici Srbije, a dokaz da je to tačno pokazuju događaji i posle našeg štrajka, poput sudara vučnih vozila kod Kalinića, sa štetom od 50 do 60 miliona dinara ili iskakanja vagona kod Jablanice na Zlatiboru sa 120 dece. Govorili smo da je saobraćaj ugrožen na pruzi neradom ljudi koji su plaćeni da rade, a nije nas podržao nijedan sindikat u preduzeću, jer železnički sindikati služe da čuvaju poslovodstvo. Svi sindikati u drugim javnim preduzećima, poput NIS i EPS bore se da se ne otuđi imovina tih preduzeća, koju su radnici decenijama stvarali, jedino to traže sindikati na železnici. Može im se, jer su u upravnim odborima Železnica Srbije".

Na pitanje šta očekuje od suđenja, Radojević kaže da bi "najveći uspeh bio kada bi se poboljšalo stanje na železnici, kako se više ne bi dešavali sudari i iskakanja vagona, ali i da se odvoji rad od nerada u ovom poreduzeću".

- Jedina Sekcija za vuču vozova koja je ukinuta u Srbiji je užička, u čijoj je nadležnosti bilo 311 kilometara najteže pruge, i preseljena je u Kraljevo. Kakve veze ima Kraljevo sa barskom prugom? Na to smo upozoravali, ali to su ipak uspeli da učine oni koji su se vratili u preduzeće i sada nam vraćaju dug za naše učešće u petooktobarskim događajima, kada smo poptpuno blokirali barsku prugu, rekao je Radojević.

Naredno ročište zakazano je za 7. novembar, kada bi Železnice Srbije trebalo da sudu dostave dokaze o svojim navodima. Pored toga trebalo bi da sud sasluša pomenutog Branimira Petrovića, ali i Dušana Petrovića, predsednika NSSM Beograd, Snežanu Kojić, bivšeg pomoćnika generalnog direktora za pravne poslove, sa kojom je užički sindikat vodio pregovore i Slađana Janićijevića, tadašnjeg šefa užičke sekcije.

Gubitak pet miliona dinara

- Povod za otkaze nije štrajk, niti problemi na pruzi, već to što smo o tim problemima javno govorili. Generalnom direktoru uputili smo na stotine upozorenja o tome, i šta je on uradio? Zbog takvih odnosa, Železnice Srbije danas imaju gubitak od pet miliona dinara! Kupili su polovne lokomotive iz Slovenije stare 25 do 30 godina, po ceni od 415.000 evra, iako nove u Češkoj koštaju 630.000 evra, istakao je Vidosav Radojević.

Pritisci

- Dvojica naših kolega koji su povukli tužbe, verovatno nisu izdržali pritiske. Obećano im je da će biti vraćeni na posao, ako povuku tužbe i zahteve za obeštećenje. To su uradili i verovatno će uskoro biti vraćeni na posao, kaže Radojević i dodaje da je sličnih pritisaka bilo i na ostale mašinovođe.