Pošto nije postignut dogovor sa Vladom o povećanju plata, juče je počeo štrajk u 415 osnovnih i srednjih škola u Srbiji. U ovim školama realizovana je zakonska obustava rada, što znači da su časovi skraćeni na 30 minuta.

Štrajk će ići svojim tokom, ali ako ne bude pomaka u pregovorima spremni smo da ga radikalizujemo - poručili su juče predstavnici Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata „Nezavisnost“ i Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Predstavnici sindikata naglašavaju da očekuju da će se protestu narednih dana pridružiti najveći broj škola u Srbiji jer u nekom od ova tri sindikata nalazi se 75 odsto zaposlenih u obrazovanju.

- Očekujemo da nam se od 1.200 škola, gde imamo svoje ogranke, sledećih dana pridruži između 75 i 80 odsto obrazovnih ustanova. Međutim, imamo informacije da u nekim školama direktori postupaju po instrukcijama Ministarstva prosvete i prete smanjivanjem plate zaposlenima koji podrže štrajk. Podnećemo krivičnu prijavu protiv svakog direktora koji to radi. U Boru, Nišu, Kragujevcu i Valjevu inspektori su juče posetili škole, što je svojevrstan pritisak. Pošto se za sada radi o štrajku u zakonskom okviru, neće biti nadoknade časova - kaže Miodrag Skrobonja, savetnik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Sindikati zahtevaju korekciju koeficijenta nenastavnog osoblja i povećanje cene rada za 2008. godinu za ukupno 20 odsto.

Mirko Cvetković, ministar finansija, i Zoran Lončar, ministar prosvete, ponudili su predstavnicima sindikata, na sastanku koji je održan u četvrtak, povećanje ukupne mase sredstava za zarade u 2008. godini za 24,46 odsto u odnosu na 2007. godinu, na šta sindikalci nisu pristali i pozvali su zaposlene da stupe u štrajk.

- Nismo im još dali nikakav rok. Očekujemo da nam se jave već danas i zakažu razgovor. Ali nećemo pregovarati sa Vladom ako nam ne ponude konkretne predloge - rekao je Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije.

Predstavnici sindikata kažu da su umesto dopisa sa podacima o broju zaposlenih i obračunskih koeficijenata u petak dobili preteće pismo, u kome ministri Lončar i Cvetković upozoravaju da će, ako budu štrajkovali, ugroziti realizaciju protokola za 2007. godinu.
- U pitanju je neviđen pritisak na prosvetne radnike. Tvrdimo da u budžetu ima prostora za povećanje naših plata. Sredstva koja su nam ponudili i napravili grešku u računanju pokrivaju samo održavanje dostignutog nivoa plata iz 2007. u 2008. godini. Da su ministri bolje računali, štrajka možda ne bi ni bilo - poručili su juče predstavnici sindikata.

Štrajkuje 22,6 odsto škola u Srbiji

Ministarstvo prosvete saopštilo je da se štrajku sindikata zaposlenih u obrazovanju danas odazvalo 22,6 odsto osnovnih i srednjih škola u Srbiji.

Predstavnici Sindikata obrazovanja Srbije, Unije prosvetnih radnika Srbije i Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" saopštili su da u štrajku danas učestvoje 723 škole, dok iz Ministarstva prosvete tvrde da je reč o ukupno 395 obrazovnih ustanova.
Prema podacima Ministarstva, od ukupno 1.748 škola u štrajku su 253 osnovne i 142 srednje škole, a u većini kolektiva štrajku se pridružio samo deo zaposlenih.

U saopštenju Ministarstva prosvete navodi se da su i pored tako malog odziva škola, sindikalnim predstavnicima vrata za pregovore uvek otvorena radi postizanja zajedničkiog dovora o konkretnim merama koje bi poboljšale položaj zaposlenih u prosveti.

Plate u prosveti niske

- Plate zaposlenih u obrazovanju su nedopustivo niske. Primera radi, najveća platu ima redovni profesor na fakultetu koji se finansira iz budžeta, a to je 60.000 dinara. Plata pomoćnog osoblja negde ne prelazi 9.000 dinara - rekao je Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije.

Prema podacima Sindikata obrazovanja Srbije prosečna plata u prosveti u septembru iznosila je 29.346 dinara, dok je pomoćno osoblje u školama najugroženije pošto njihove plate ne prelaze 13.500 dinara.


Beograd

U Beogradu najveći broj školi normalno rad.

- Za trenutno loše stanje u obrazovanju nije kriva država, već predstavnici tih istih sindikata koji sada štrajkuju. Oni su prošle godine potpisali da pristaju na povišicu od samo 20 odsto, umesto predviđenih 45,6 odsto koliko je pre toga dato zdravstvenim radnicima - priča Slobodan Brajković, predsednik Sindikata Beograd.

Međutim, i štrajkači su spremni na kompromis.

- Štrajkujemo jer je Vlada odlučila da nam zamrzne plate do novembra 2008. godine, kada bi je eventualno povećali za pet odsto. Kao učitelj primam 27.500 dinara iz dva dela i u poslednje vreme teško sastavljam kraj s krajem. Tražićemo i da se pomoćnom osoblju povećaju koeficijenti - kaže za „Blic“ Branka Dojčinović, učiteljica u Osnovnoj školi „Đura Daničić“ na Voždovcu.

Na štrajk su se odlučili i u Osnovnoj školi „Braća Jerković“.

Štrajku prosvetnih radnika pridružili su se i pomoćni radnici, koji su juče krenuli u protestnu šetnju tražeći izjednačenje plata sa zaradama u zdravstvu.

Niš

U Nišu je juče u štrajk u prepodnevnoj smeni stupilo 18 osnovnih i srednjih škola. Još tri škole su najavile da će početi da štrajkuju u popodnevnoj smeni. U Nišu ima 52 osnovne i srednje škole.

- Štrajk je opravdan jer je to jedini način da ispunimo naše zahteve. Plate prosvetnog kadra su niske, ali najstrašnije je što naše pomoćno osoblje mesečno zarađuje 12.000 dinara. Kako neko može da živi od te plate - pita Lidija Ganić, učiteljica u Osnovnoj školi „Vožd Karađorđe“ u Nišu.

Vesna Mikić, profesorka engleskog jezika u Administrativno-birotehničkoj školi, smatra da država mora da ispuni ono što je obećala.

Ksenija M., majka učenika petog razreda, smatra da štrajk ipak nije opravdano sredstvo jer su uvek na gubitku učenici.

- Razumem da oni žele veće plate, ali moraju da vode računa o učenicima. U Srbiji je u proteklih petnaestak godina bilo toliko štrajkova da imamo generacije mladih ljudi koji nisu dobili pravo obrazovanje u osnovnim i srednjim školama - naglašava ova Nišlijka.

Novi Sad i Subotica

Odluka o štrajku prosvetnih radnika u Vojvodini juče je delimično sprovedena. Kako kaže Miodrag Protić, predsednik Sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, odziv nije naročito veliki, ali će se već danas štrajku priključiti veliki broj škola.

- Očekujemo da danas u štrajk uđu nastavnici iz Zrenjanina, Karlovaca i novosadskih škola koji nisu juče štrajkovale zbog odsustva direktora škola - objašnjava Protić.

Prema tvrdnjama novosadskih sindikalista, veći broj škola ušao je u štrajk, a neki će krenuti od sutra ili prekosutra.

Članovi samostalnog sindikata u osnovnim i srednjim školama u Subotici od juče ujutro dogovaraju kako će sprovesti odluku o štajku. U Visokoj tehničkoj školi štrajk je već počeo.
- Prosek primanja osoblja koje nije direktno angažovano u nastavi je od devet do 11.000 dinara. To je i bila inicijalna kapisla zbog čega je i pokrenuta štrajkačka lavina - izjavila je juče Zorica Karanović, predsednik Odbora sindikata obrazovanja u Subotici.

Užice i Čačak

Od devet osnovnih i sedam srednjih škola u Užicu, od juče su u štrajku samo OŠ „Stari grad“ i Tehnička škola „Radoje Kubičić“.

- Za sada smo mi jedina osnovna škola u štrajku, ali od kolega imamo najave da će se bunt ubrzo proširiti - kaže za za „Blic“ nastavnik iz „Starog grada“ koji je zahtevao da ostane anoniman.

Sinoć su održani sastanci sindikata u Tehničkoj i Medicinskoj školi, na kojima je trebalo da se donese odluka o daljim potezima.

- Raspoloženje je takvo da je lako naslutiti da će biti doneta odluka o stupanju u štrajk - rekla je za „Blic“ profesorka iz Medicinske škole, koja nije želela da joj se pominje ime.
Sindikat obrazovanja Čačka, u kome je oko 1.300 od 1.500 zaposlenih u čačanskim školama, zahteva od svojih kolega radikalniji oblik štrajka, odnosno potpunu obustavu nastave. Samo na taj način, kako kažu, mogu primorati nadležne u Ministarstvu da ispune njihove zahteve.

Kragujevac i Požarevac

Od ukupno 35 osnovnih i srednjih škola juče su časovi na 30 minuta bili skraćeni u 16 obrazovnih ustanova. Milan Jevtić, predsednik Unije prosvetnih radnika Kragujevca, kaže da su još četiri škole najavile da će se danas pridružiti obustavi rada.

U školskoj upravi za šumadijski okrug raspolažu podacima da je juče od ukupno 67 škola u regionu 15 bilo u štrajku. Kako je rekla Jelica Selaković, načelnica školske uprave, od 19 srednjih škola u Šumadiji časovi su juče bili skraćeni u jednoj u Kniću i u šest kragujevačkih.

Od 48 osnovnih škola u okrugu u štrajku su tri u Aranđelovcu i pet u Kragujevcu.

Mile Stanić, direktor Osnovne škole „Svetozar Marković“, najveće u Kragujevcu, koju pohađa 1.200 učenika, kaže da juče nije bilo štrajka u toj školi.

U školama Braničevskog okruga časovi nisu skraćeni na 30 minuta, rekao je za „Blic“ načelnik školske uprave za Podunavski i Braničevski okrug Siniša Ognjenović. Po njegovim rečima, jedina škola u Braničevskom okrugu koja je skratila časove na 30 minuta je Osnovna škola ‘’Ivo Lola Ribar’’ u Velikom Gradištu.


Izvor