Tranzicija u Srbiji ulazi u treću deceniju. Najavljivana kao brz prelazak u „blagostanje kapitalizma“, sa „platama i penzijama od 1.000 maraka“, putovanjima i „pravednim sistemom nagrađivanja“ u kome „ko radi taj i ima“, ubrzo je pokazala svoje pravo lice beskrajne i sistematske eksploatacije radničke klase i sve većeg raslojavanja.

O tome koliko je državu briga za svoje građane iz radničkih slojeva svedočile su brojne sudbine preduzeća i pojedinaca. Samo u Zrenjaninu, u proteklih nekoliko meseci, radnici tri nekadašnja „privredna giganta“ osiromašeni su i poniženi do krajnih granica. Štrajk koji su zajednički sprovodili radnici i radnice GIK-a „Banat“, IPOK-a i „Žitoprodukta“, skoro da je ostao bez ikakvog efekta zato što čak ni vlasnici ne mare za fabrike koje su kupili. Naprotiv, u nekim slučajevima, kao na primer u Građevinsko industrijskom kombinatu „Banat“, radnici su dovedeni u situaciju da, gledano iz ugla kapitaliste, postanu višak koji košta i koji bi što pre trebalo da nestane u svakom smislu i na svaki način. Da podsetimo, kapitalista Ljubomir Ćubić, vlasnik je još jednog preduzeća u Republici Srpskoj – „Intergradnje“ za čiju korist namerno vodi GIK „Banat“ u propast. Radnici i radnice „Banata“ platu nisu primili skoro punih godinu dana.

Vlasnik IPOK-a, zrenjaninske Industrije prerađevina od kukuruza, Zoran Ćopić, od nedavno se nalazi u bekstvu, budući da ga policija tereti za saradnju sa narko-bosom Darkom Šarićem. Sudska presuda naložila je da se zapleni imovina IPOK-a, kao imovina odbeglog „biznismena“, i da se na taj način namire dugovi poveriocima. Radnici su pokušali da organizuju odbranu svog preduzeća, ali nakon pretnje krivičnim prijavama i svesni da nemaju dovoljno čvrstu podršku, povukli su se i dopustili sudskim izvršiteljima Privrednog suda u Zrenjaninu da obave „svoj posao“. Sečenju katanaca bonsekom, pošto su radnici odbili da otključaju kapiju, prisustvovala je i delegacija sačinjena od poverilaca i njihovih advokata, nakon čega je izvršena javna licitacija imovine. Radnici i radnice ponovo su ostali opljačkani i poniženi, a budućnost će pokazati ko će im biti nametnut kao novi poslodavac. Situaciju ovim ljudima i njihovim porodicama otežava i činjenica da platu nisu primili od marta prošle godine.