Beograd - Misija Međunarodnog monetarnog fonda dolazi danas u Beograd, a pregovori o šestoj revizjii trogodišnjeg aranžmana trajaće do 28. oktobra. Ukoliko nam MMF da "zeleno svetlo", Srbiji će biti otpisan dug od 700 miliona dolara Pariskom klubu - rekao je na jučerašnjoj konferenciji za novinare ministar finansija Mlađan Dinkić.

On nije želeo da kaže da li je MMF prihvatio sporan Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju, koji je, posle usvajanja amandmana Socijalističke partije Srbije, u narednom periodu značajno povećava izdatke budžeta prema penzionom fondu, što nije u skladu s dogovorom iz juna Vlada Srbije - MMF. Dinkić je, međutim, rekao da je glavni uslov za okončanje aranžmana sa MMF-om usvajanje budžeta Srbije za 2006. godinu, koji mora da bude usklađen sa stavovima Fonda. To, zapravo, znači da se u narednoj godini moraju ostvariti značajne uštede u državnoj kasi.

"Očekujem da vlada do kraja sledeće nedelje usvoji predlog budžeta za 2006, koji će se pred poslanicima Republičke skupštine naći sredinom novembra", najavio je Dinkić i istakao da je njime predviđeno smanjenje javne potrošnje za 1,35 odsto bruto društvenog proizvoda, odnosno za najmanje 25 milijardi dinara. Dinkić je rekao je predviđeno "ukidanje potpuno nepotrebnih rashoda koje nijedna buduća vlada neće moći da vrati". On je naveo da će iz zdravstvenog sistema biti ušteđeno 0,55 odsto bruto društvenog proizvoda, i to dobrovoljnim odlaskom zaposlenih. "Taj sistem napustiće 7.140 ljudi uz stimulativne otpremnine, a vlada će na sledećoj sednici doneti odluku da se tim ljudima isplati novac.

Na osnovu tako ostvarenih ušteda biće omogućen manji rast zarada zdravstvenim radnicima, i to na osnovu raspodele plata 4:2:1. Doktor će dobijati četiri puta veću platu od pomoćnog radnika. Takođe, predviđeno je i pooštravanje uslova za odlazak na bolovanje", rekao je Dinkić i dodao da će Ministarstvo zdravlja uzeti kredit od 200 miliona evra kako bi regionalni klinički centri bili osavremenjeni, dok će banjska lečilišta i pomoćni objekti biti privatizovani.

- Sledeći sektor u kome će trajno biti ostvarene uštede jesu subvencije. Predviđeno je da budžet na ime manjih subvencija ostvari uštedu od 0,4 odsto BDP-a. Društvenim preduzećima biće smanjene subvencije sa pet milijardi dinara na 3,35 milijardi u 2006, sa tendencijom da se one potpuno ukinu do kraja 2007. godine. Takođe, potpuno se ukidaju izvozne subvencije, a smanjuju se i one koje se daju RTS-u - naveo je Dinkić i dodao da je treći sektor predviđen za uštede od 0,19 odsto BDP - Vojska SCG.

On je rekao da je ove godine iz Vojske SCG otišlo 7.053 zaposlenih na osnovu čega su u fondu plata napravljene uštede. Dinkić je najavio i da će preostali zaposleni u Vojsci dobiti povećanje plata u novembru. I u sistemu obrazovanja, dodao je Dinkić, biće napravljene uštede budžetu od 0,1 odsto BDP, i to takođe na osnovu smanjenja broja zaposlenih.

Penzije po starom?

Ministar za rad i zapošljavanje Slobodan Lalović uveren je da novih izmena Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju neće biti i da na drugim pozicijama u budžetu ima prostora za uštedu radi smanjenja javne potrošnje prema zahtevu MMF-a. Prema mišljenju Lalovića, zahtev MMF-a jeste smanjenje javne potrošnje za jedan odsto bruto društvenog proizvoda, upravo zbog odstupanja od dogovorenog - usvojenim izmenama Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju.