Kineski znanstvenici našli su nove dokaze da je Sagittarius A, divovski objekt u središtu naše galaksije, zapravo supermasivna crna rupa. Navodno je široka koliko i radijus Zemljine orbite.

Ži-Čang Šen i istraživači iz šangajskog astronomskog opservatorija uhvatili su radijske valove na samom rubu tajanstvenog objekta, poznatog kao Sagittarius A (Sgr A), pomoću sustava deset radijskih teleskopa razmještenih po Sjedinjenim Državama.

U izvještaju objavljenom u časopisu Nature tvrde da ti radijski valovi "pružaju snažne dokaze da je Sgr A supermasivna crna rupa".

Znanstvenici su dugo vremena sumnjali u postojanje crne rupe u središtu naše galaksije. Astronomi vjeruju da ona ima masu četiri milijuna puta veću od našeg Sunca.

U izvještaju objavljenom u časopisu Nature sugerira se da je crna rupa široka koliko i radijus Zemljine orbite.

"Ta promatranja pružaju snažne dokaze da je Sgr A doista crna rupa i omogućuju mali uvid o ponašanju materije koja biva uvučena u nju", ocijenio je Christopher Reynolds sa sveučilišta Maryland u komentaru u listu.

On je otkrića opisao kao daljnji korak u dobivanju slike sjene oko crne rupe, što bi predstavljalo i klasičan test teorije relativnosti Alberta Einsteina. Po toj teoriji, golema tijela - planeti, zvijezde ili crne rupe - u svojoj vrtnji zapravo iskrivljuju vrijeme i prostor.