Građani Srbije najmanje poverenja imaju u političare i institucije vlasti, a najviše u institucije od javnog značaja kao što su zdravstvo i školstvo, pokazalo je istraživanje CeSID.

Profesor FPN Zoran Stojiljković kazao je da su rezultati istraživanja pokazali da građani Srbije natpolovično poverenje poklanjaju tradicionalnim institucijama kao što su crkva, škola, zdravstvo i vojska. Prema njegovim rečima, u drugu grupu spadaju institucije kao što su policija, sindikati, nevladine organizacija, predsednik Srbije, Evropska unija i mediji, u koje građani imaju znatno poverenje, ali ono i dalje ne prelazi polovinu anketiranih.

U treću grupu sa veoma malim poverenjem građana spadaju sudije, institucija premijera, političke stranke, dok političari imaju najmanje poverenje građana.

Oko dve trećine građana Srbije nezadovoljno je stanjem u privredi, institucijama i procesom privatizacije.

Dve trećine građana nezadovoljno je funkcionisanjem demokratije, ali svega deset odsto želi povratak autoritativnog režima. Čak 46 odsto ispitanika veruje da je komunizam, u osnovi, dobar model uređenja koji se nije ostvario zbog istorijskih okolnosti.