Ni današnje ročište u procesu protiv bivšeg iračkog predsednika Sadama Huseina nije prošlo bez dramatičnih ispada. Najpre su advokati u znak protesta napustili sudnicu, da bi se, kada je njihovim zahtevima udovoljeno, vratili. Pojavio se i prvi svedok optužbe, a Sadam Husein održao je omanji miting u sudnici.

Bilo je to još jedno haotično jutro u sudnici u kojoj se odvija proces bivšem iračkom lideru Sadamu Huseinu, optuženom za masakr u selu Dudžail 1982. godine.

Sadamovi advokati zahtevali su da im se omogući da ospore legitimnost suda, što je predsedavajući sudskog veća odbio, poručujući im da mu sve primedbe dostave u pismenoj formi.

Bivši američki državni tužilac Remzi Klark počeo je da govori, iako mu sudija nije dao reč, nastala je opšta gužva a Sadamah Husein i njegov polubrat Barzan al Tikriti skočili su na noge uzvikujući "Živeo Irak, dole diktatura, živela demokratija".

Sudija je dao pauzu, a posle gotovo dva sata i pošto je udovoljeno njihovim zahtevima, advokati optuženih vratili su se u sudnicu. Remzi Klark kratko je obrazložio zahtev da advokati odbrane dobiju bolju zaštitu:

"Irak, zemlja koju volim, preživljava teška vremena. Nalazi se pod stranom vojnom okupacijom, a istovremeno iračka braća ubijaju se medju sobom. Ovaj proces može da dovede do podela ili da zaleči rane. Ako ne bude apsolutno pošten i apsolutno pravedan, nepovratno će podeliti irački narod."

Bivši katarski ministar pravde, takodje advokat odbrane, izneo je argumente u prilog nelegitimnosti suda, a potom je o dogadjajima u Dudžailu 1982. godine, svedočio Ahmed Hasan Mohamed.

Prema optužnici, u znak odmazde za pokušaj ubistva Sadama Husiena, u Dudžailu je ubijeno 148 ljudi. Svedok je izjavio da je lično video mrtva tela i da su njegovi najbliži bili mučeni:

"Moj brat bio je student. Odveli su ga u sobu za mučenje. Davali su mu elektrošokove pred mojim ocem koji je imao 77 godina. 'Govori', vikali su, 'gde ti je brat'! A on ništa nije znao, nije shvatao šta se dešava."

Sadam Husein i njegov brat Barzan često su dobacivali svedoku, nazivajući ga kriminalcem i negirajući njegove tvrdnje. Džon Pačej, šef odseka za ljudska prava misije UN u Iraku smatra da u ovakvim uslovima, sudjenje Sadamu Huseinu teško da može da bude pravedno i pošteno:

"Ne sumnjamo da se svi trude koliko mogu, ali trenutni uslovi u Iraku ne dozvoljavaju da ovaj proces ispuni medjunarodne standarde. Advokati odbrane izloženi su napadima, dvojica su ubijena, drugi su pobegli iz zemlje. Sudjenje bi trebalo da se odvija u mnogo mirnijoj atmosferi. Ovog trenutka u Iraku takvu atmosferu nemoguće je obezbediti".

Sličnog su mišljenja i žitelji Bagdada koji su u prilici da putem televizije prate proces:

"Ljudi su od ovog procesa očekivali da bude ozbiljniji. Umesto toga dobili su puku predstavu", kaže jedan stanovnik Bagdada dok drugi misli dodaje:

"Mislim da se sudjenje Sadamu neće završiti. Nijedan lider nije u stanju da sudi Sadamu Huseinu - to je bilo jasno od samog početka."