Upravnici učeničkih domova, uz odobrenje direktora, nezakonito naplaćivali učenicima abonentske knjižice, a novac trošili na kupovinu prasećeg pečenja, lozovu rakiju, svadbene poklone zaposlenima

Miraša Tomovića, direktora Doma učenika srednjih škola Beograda, Vlada Srbije smenila je sa te funkcije zato što su prosvetni i budžetski inspektori utvrdili da je nezakonito potrošio milione dinara budžetskih sredstava. Na Tomovićevo mesto postavljen je ekonomista Dejan Stanković iz Ministarstva finansija, dok bi, kako nezvanično saznajemo, bivši direktor trebalo da dobije mesto referenta u studentskom odmaralištu na Avali.

Prosvetna i budžetska inspekcija utvrdile su da je Miraš Tomović nezakonito potrošio milione dinara preplativši građevinske radove, na kupovinu službenih automobila i benzina, na ogromne telefonske račune itd. Budžetska inspekcija je, međutim, utvrdila i da su upravnici pet domova četiri godine, uz njegovo odobrenje, naplaćivali učenicima po 100 dinara inače besplatne abonentske knjižice. Uzimanje novca od učenika budžetskoj inspekciji prijavio je Ivan Ninić, učenik trećeg razreda Pravno-birotehničke škole u Beogradu, inače stanovnik jednog od pet domova pod Tomovićevom ingerencijom. Pošto je izveštaj inspekcije kao dokazni materijal poslat Okružnom javnom tužilaštvu, a postupak je još uvek u toku, zvanične podatke iz Ministarstva finansija nismo mogli da dobijemo. Međutim, Ninić, koji je imao uvid u izveštaj iznosi detalje.

- Brankica Kanazir, upravnica doma „Aleksa Dejović“, na ime reprezentacije uzela je iz kase oko 290.000 dinara, a inspekciji je izjavila da je to radila po nalogu direktora. Za tri godine ona je od učenika primila na ruke 1,5 miliona dinara. Miodrag Gaćeša, upravnik doma „Zmaj“ u Zemunu, na ime reprezentacije u džep je stavio oko 280.000 dinara, a od učenika za tri godine naplatio preko milion dinara. Dijana Stojanović, upravnica doma „Stevan Čolović“, na ime reprezentacije uzela je 312.000 dinara i dozvolila trošenje 600.000 dinara za pozajmice zaposlenima, taksi račune itd. Ona je inspekciji izjavila da je sve radila po usmenom uputstvu direktora Miraša Tomovića - priča Ninić.

Blaža Šćepanović, upravnik doma „Karađorđe“, ni sam ne zna koliko je novca uzeo jer nema validnu dokumentaciju, nastavlja on. U domu „Petar Drapšin“, gde je do skoro upravnik bio Željko Ćuretić, inspekcija je pronašla falsifikovane račune privatne firme iz Železnika kojoj je, navodno, isplaćivano u nekoliko navrata po 10.000 dinara. Vlasnik te firme tvrdi da računi nisu njegovi.