Svemirska kapsula sa prašinom sakupljenom sa jedne komete udaljene 400 miliona kilometara, vratila se na Zemlju posle sedam godina.

Kapsula sa uzorcima zvezdane prašine otkačena je sa američke sonde Stardast i sletela je u pustinju američke države Jute.

Cilj ove misije je da otkrije tajnu nastanka solarnog sistema, uz pomoć analize čestica uzetih sa površine komete poznate kao Wild Two, što je materijal kojio se nije menjao od nastanka.

Ovo je prvi put u istoriji da je na zemlju donet takav materijal.

Posle sedam godina putovanja dubokim svemirom i čeitiri i po milijarde pređenih kilometara, kapsula sa sonde Stardast je jutros rekordnom brzinom od 29 000 kilometara na sat ušla u Zemljinu atmosferu.

Zemaljska kontrola u laboratoriji Nase u Pasadeni, u Kaliforniji, napeto je pratila ovaj događaj, a zatim je usledilo olakšanje.

Osam minuta kasnije, automatski se otvorio glavni padobran i kapsula je bezbedno sletela u pustinju Jute.

U narednih nekoliko dana biće prebačena u specijalnu labooratoriju Svemirskog centra Nase u Hjustonu, gde će naučnici imati prvu priliku da analiziraju dragocene uzorke prašine, prikupljene sa duboko zaleđene komete Wild Two, kao i okolne zvezdane prašine, koja dolazi sa udaljenih zvezda.

O kakvom je materijalu tačno reč objašnjava jedan od istraživača ove misije dr Sajmon Grin:

"Komete su ledena tela sačinjena uglavnom od vode i čestica prašine. Zbog toga nisu mogla biti zagrejana i stoga sadrže materijal koje su imale i pri nastajanju, pre 4 i po milijarde godina. Zato, ako sakupimo čestice prašine sa komete, možemo da proučimo materijal iz vremena nastanka sunčevog sistema."

Komete su dakle neka vrsta vremenskih kapsula, koje sadrže materijal nepromenjen od nastanka sunca i planeta. Dr Grin objašnjava kako je ovaj materijal prikupljen:

"Kometa je prolazila brzinom od 6km po sekundi i pri toj brzini sve se pretvara u paru. Stoga smo imali specijalan materijal nazvan aerogel, što je porozno staklo izuzetno male gustine, koji je usporio brzinu ovih čestica i uhvatio ih. Nadamo se da imamo više hiljada ovih čestica u aerogelu."

Dr Grin objašnjava da ove čestice nije moguće prikupiti sa meteora koji su pali na zemlju ili se raspršili u atmosferi, jer se njihova hemijska struktura promenila prilikom procesa zagrevanja.

Nasuprot tome, komete u dubokom svemiru kao zaleđena tela sadrže informacije o uslovima koji su postojali u vreme njihovog nasatnka, pre četiri i po milijrade godina.

Naučnici se stoga nadaju da će proučavanjem njihovih molekula saznati kako je u to vreme izgledao solarni sistem, kako su nastale planete pa i mi sami.

Izvor