Zrenjanin - Navršile su se dve godine otkako Zrenjaninci ne smeju da piju vodu iz gradskog vodovoda zbog izuzetno velike koncentracije arsena! Stručnjaci uporno pokušavaju da pronađu optimalnu tehnologiju za prečišćavanje vode, do sada je isprobano deset pilot-postrojenja, ali rezultata još nema.

Profesor sa katedre za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu dr Božo Dalmacija ističe da Banaćani piju najgoru vodu u Evropi, i da i to, između ostalog, doprinosi njihovom lošem zdravlju. Sa takvom vodom svetski stručnjaci još nisu imali iskustva, jer u njoj ima huminskih materija, arsena, amonijaka... Ko god je dolazio sa svojom tehnologijom za preradu vode, ovde bi se suočio sa nerešivim zadatkom.

Problemi meštana započeli su krajem januara 2004. kada je rešenjem sanitarne inspekcije voda zabranjena za piće i spravljanje hrane, a lokalnoj samoupravi naloženo da nađe alternativno rešenje. Usledilo je otvaranje četrdesetak javnih bunara, u kojima je opet bilo arsena, ali u dozvoljenim granicama. Ovo je bilo samo privremeno, dok su opštinske vlasti, u saradnji sa JKP "Vodovod i kanalizacija", započele potragu za dugoročnim rešenjem. Predsednik opštine Goran Knežević tada je obećao da će najkasnije za godinu i po dana biti izgrađena fabrika za prečišćavanje vode.

Ove nedelje je najavljeno da će za petnaestak dana proraditi poslednje u nizu pilot-postrojenja, koje bi trebalo da razreši sve dileme sa tehnologijom buduće fabrike vode. Dr Dalmacija, koji je i jedan od članova ekspertskog tima formiranog pri "Vodovodu i kanalizaciji", ističe da je prednost ovog postrojenja u tome što može da prihvati sve poznate tehnologije, kroz čiju će demonstraciju stručnjaci sagledati sve dobre i loše strane različitih rešenja.

Taj model buduće fabrike vode vredan je 150.000 evra i u celosti ga finansiraju zrenjaninski "Vodovod i kanalizacija" i lokalna samouprava. Ispitivanja će, kako je najavljeno, trajati oko tri meseca, posle čega bi trebalo da usledi i tender za projekat fabrike.
Do tada će Zrenjaninci i dalje biti prinuđeni da kupuju flaširanu vodu, a oni siromašniji da odlaze na javne bunare. Međutim, sve više je onih koji su, i pored zabrane, ponovo počeli da piju vodu iz gradskog vodovoda, a fabrike - ako bude.

Izvor