Prošle nedelje američki ministar odbrane Donald Ramsfeld obelodanio je planove za borbu protiv "globalnog islamističkog ekstremizma". Oni su razmatrali konflikte u nekoliko zemalja. Poruka generala Petera Pejsa, predsednika američkog Generalštaba je apokaliptična: "Nalazimo se u kritičnom periodu istorije ove velike zemlje i saznajemo naše velike izazove na način koji nismo očekivali."

"Suočavamo se sa okrutnim planovima neprijatelja o uništenju našeg života i neizvesne budućnosti". General Pejs je potpisao četvorogodišnji strategijski izveštaj Pentagona koji je prošle nedelje predstavljen Kongresu.

Izveštaj je istakao plan za vođenje nečega što je Pentagon opisao u uvodu kao "Dugi rat", koji je zamenio "rat protiv terorizma". Dugi rat predstavlja nešto više od lingvističke promene: on reflektuje razvojno američko strategijsko razmišljanje od napada 11. septembra.

Gledajući iza iračkog i avganistanskog bojnog polja, američki komandanti razmatraju rat u neograničenom vremenu i prostoru protiv globalnog "islamskog ekstremizma". "Borba može biti dobra u nekoliko drugih zemalja istovremeno i za mnogo godina koje dolaze", kaže se u izveštaju. Naglašen je preokret od velike skale, konvencionalnih vojnih operacija kao što je bila invazija na Irak 2003. u pravcu rapidnog razvoja visoko mobilnih, često tajnih antiterorističkih snaga.

Među specifičnim merama koje su predložene su: povećanje specijalnih operacija od 15 odsto, dodatnih 3.700 kadrova u psihološkim operacijama kao i povećanje broja civilnih jedinica za 33 odsto, skoro dvostruko povećanje bespilotnih letilica, konverzija podmornice - lansiranje nuklearnih raketa Trident u konvencionalnim udarima, povećanje sposobnosti mornarice, specijalni timovi obučeni za otkrivanje i prenošenje nuklearnog oružja brzo bilo gde u svetu i novi bombarderi dugog dometa.

Pentagon nije precizirao zemlje koje se posmatraju kao buduće oblasti za operacije ali će se one protezati i izvan Bliskog istoka ka Africi, centralnoj i jugoistočnoj Aziji i severnom Kavkazu. Hladni rat je dominirao svetom od 1946. do 1991: dugi rat bi mogao da odredi novi oblik sveta u decenijama koje dolaze.

Plan je zasnovan na čvrstim i mnogo višim nivoima kooperacije i integracije sa Velikom Britanijom i drugim saveznicima NATO, pojačanim regrutovanjima regionalnih vlada korišćenjem ekonomskih, političkih, vojnih i bezbednosnih mera. Sve ovo poziva saveznike da podignu svoje kapacitete "deleći rizike i odgovornosti za današnje složene izazove".

Zvaničnik Pentagona Rajan Henri izjavio je: "Kada se pozivamo na dugi rat to znači rat protiv terorističkog ekstremizma i ideologije koja se time hrani, to je nešto što moramo da učinimo u narednom periodu".

Strategija ima za cilj da odgovori na "neizvesnost i nepredvidivost" ovog sukoba. "Mi u Ministarstvu odbrane osećamo prilično pouzdano da će naše snage biti pozvane da učestvuju u borbama bilo gde u svetu u narednim decenijama, gde sada nisu bile uključene, ali nemamo ideju gde bi to moglo biti, kada ili u kojim slučajevima bi oni mogli biti uključeni".

Izveštaj identifikuje četiri prioritetne oblasti: Poraz "terorističkih mreža", odbrana zemlje, uobličavanje izbora zemalja na strateškim raskršćima i sprečavanje neprijateljskih država i učesnika od sticanja ili korišćenja oružja za masovno uništenje.

Izvor